Ev Sahibi Kiracı Anlaşmazlıkları Bitmiyor. Davalar 2-3 Yıl Sürebiliyor.

Mahkemeye gelen “ev sahibi-kiracı anlaşmazlığı” dosyalarında artış sürüyor. Duruşmalar neredeyse bir yıl sonrasına atılıyor. Detayları Emlakçı Sühran Aras ve Avukat Orhan Boran ile konuştuk.

 

Günümüzde ev sahibi-kiracı anlaşmazlığı sürerken mahkemelerde de bu uyuşmazlığa ilişkin dosya sayılarında artış devam ediyor. Emlakçı Sühran Aras bu konuda şu ifadeleri kullandı: “Özellikle son iki yılda, özellikle kiralık fiyatlarımızda da satılık fiyatlarımızda da fahiş artışlar gerçekleşti. İstanbul’un bazı bölgelerinde yüzde 200’e varan artışlar meydana geldi. Ağırlık olarak ev sahiplerimiz kiracılarının çıkması taraftarı kiracılarımız da çıktıkları takdirde ev bulamamaktan aynı zamanda oturdukları kira bedeli bulamamaktan şikâyet ediyorlar.”

Normal şartlarda mahkemelerde ilk duruşma günü, 3-4 ay sonrasına verilirken, yoğunluk nedeniyle bir yıl sonrasına tarih verilmeye başlandı.

Avukat Orhan Boran da duruşma süreleri ile ilgili “Yani 6 ay 1 yıl gibi süreler söz konusu o da ilk duruşma için. Diyelim ki iki ya da üç duruşma süreci ön görülürse 2 ya da 3 seneyi buluyor birini tahliye etmek” ifadelerini kullandı. Hâl böyle olunca taraflar uzun süren mahkemelerde vakit kaybetmek yerine birbirlerine para teklifinde bulunmaktan da kaçınmıyor.

Kimi zaman ise arabuluculuk rolüne büründüklerini belirten Aras, “Hiçbir ev sahibi şu an yüzde 25’lik artışı kabul etmiyor. Ortalama bir fiyat anlaşması ile arabuluculuk yaparak, gayrimenkul danışmanları olarak kiracı ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.