Bulut İnşaat Davasında Emsal Karar! 316 Yıl Hapis Cezası Verildi.

Bulut İnşaat Mağdurları Davasında Emsal Niteliğinde Karar!

Maket üzerinden ev satıp daireleri teslim etmeyerek tam 130 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla tutuklu yargılanan Bulut İnşaat    Turizm Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Temel Bulut hakkında 316 yıl hapis kararı çıktı.

Bulut İnşaat’ı oğlu Özkan Oral Bulut ve diğer bazı akrabalarıyla kuran Temel Bulut’un, 2013 ve 2015 yılları arasında kademeli şekilde biterek teslim edileceğini iddia ettiği konut projelerinin reklamlarını yaparak, maket üzerinden 130 işinin tüm birikimlerini aldığı iddia edildi.

Eviva, Eviva Tower, Ewiva Home, Ewiva Nirvana, Ewiva Gümüşcity gibi isimlerle tanıtılan projeler, temeller atılmadan görücüye çıktı ve ev sahibi olmak isteyenlere satılmaya başlandı. Temel Bulut ve oğulları Özkan Oral Bulut, Volkan Vural Bulut, yiğeni Alper Fatih Bulut, eşi Ecem Bulut ve satış danışmanı Mine Turgut’tan oluşan aile şirketi yöneticileri için “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlamasıyla 1300 yıla kadar hapis cezası istendi.

“Mağdurum!”

Savunmasında inşaatlara fazla para harcadığını ve kendisinin mağdur olduğunu, ev sahibi olma hayaliyle parasını kaptıranların da bu yüzden mağdur olduğunu iddia eden Temel Bulut hakkında çıkan karar ise onun aleyhineydi.

Hakkında 316 Yıl Hapis Kararı!

Nitelikli dolandırıcılık yaptıklarını destekleyen kanıtların yetersizliğinden dolayı, Temel Bulut dışındaki sanıkların beraatine karar verilirken, şirket sahibi Temel Bulut, 316 yıl 3 ay hapis cezasına ve 1 milyon 275 Bin Türk Lirası para cezasına çarptırıldı.

 

Avukat Orhan Boran: “Emsal Niteliğinde Karar!”

Mağdurların Avukatı Av. Orhan Boran yaptığı açıklamada, bu kararın emsal niteliğinde olup bu tarz suçların tekrar etmemesi yolunda önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti. Boran, uzun zamandır süren bu davanın müvekkillerinin lehine sonuçlanması ile ilgili olarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Sanık Temel Bulut aleyhine verilen hapis cezası tarihi bir karardır. Artık konut satma vaadiyle mağdurları dolandıranlar, sürecin sonunda çok ciddi hapis cezası alacaklarını bilmelidirler.”

Daha Fazla