Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul Avukatları

Gayrimenkul hukuku özellikle ev ve apartmanın yanı sıra arazi alım satımı ve kiralanması ile ilgilidir. Bu departman ayrıca emlak hukuku olarak da anılır. Ayrıca, gayrimenkul hukuku, konut mülkiyet hukuku, aracılık ve özel inşaat hukuku ile mimarlık haklarını kapsamaktadır. Gayrimenkul avukatı denen kişilerin alanlarının tam olarak ne olduğunu inceleyeceğiz.

Gayrimenkul hukukunda gayrimenkul haklarına ilişkin tüm yasal konular düzenlenmiştir. Aynı zamanda gayrimenkul hukuku, arazi sözleşmeleri ve taşınmaz hakları ile ilgili tüm yasal konuları içermektedir.

Taşınır mal söz konusu olduğunda, arsa ya da ev olarak bir mülk söz konusudur. Gayrimenkul hukuku ve bir mülkün satın alınması veya satılmasıyla ilgili kurallar, taşınır malların satışından farklıdır.

Gayrimenkul inşa eden, düzenleyen, satın alan ya da satan herkes gayrimenkul kanunu ile ilgilidir.

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul eşanlamı taşınmaz olarak ifade edilmektedir. Her türlü arazi tanımlaması içerisine giren toprak parçaları ve bu toprak parçaları üzerine inşa edilmiş olan yapılardır. Türkiye’de gayrimenkuller ile ilgili düzenlemeler Türk Medeni Kanunu ve Vergi Kanunu kapsamında yapılmaktadır.

Gayrimenkul Avukatları Ne İş Yapar?

Gayrimenkul avukatları, açacağınız gayrimenkul davalarına bakabildiği gibi aynı zamanda süreç öncesinde veya sonrasında oluşabilecek riskleri ortadan kaldırabilmek veya oluşabilecek herhangi olumsuz bir durumu önleyebilmek için danışmanlık hizmeti de vermektedir. Kira sözleşmelerinin hazırlanması, alım satım sözleşmeleri veya süreçleri, gayrimenkullerin değerlendirilmesi gibi hususlarda da bir avukat ile çalışılabilmektedir.

Gayrimenkul işleri genellikler büyük sermayelerle yapılmakta ve beklenmedik bir durum, herhangi bir hata veya ihmal durumunda hem yatırımcının karını azaltmakta hem de itibarını zedeleyebilmektedir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan olumsuz koşullar nedeniyle işler başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir.

Bu nedenle gayrimenkul işlerinde ortaya çıkabilecek olumsuz durumları önlemenin yolu, gayrimenkulün hukuki özelliklerini kapsamlı analiz ederek hukuki riskleri ortadan kaldıracak olan avukatlardan danışmanlık talep etmeleridir.

Gayrimenkul hukuku konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen profesyonel yaklaşımlar neticesinde açılan davalardan da daha hızlı ve kolay sonuç alınabilmektedir.

Gayrimenkul Hukukunun Kapsadığı Konular

Taraflar arasında taşınmazlarla ilgili ortaya çıkabilecek durumlardan kaynaklanan davalar gayrimenkul hukuku konularıdır. Bunlar, tapu ve tescil davaları en başta yer almak üzere, istihkak davaları, kamulaştırma davaları, kira bedeli tespiti ve tescil davalarıdır.

 

Daha Fazla
Herhangi bir sonuç bulunamadı.